Hemlagad ketchup

Ingredienser

1 liten gul lök, hackad 
3 vitlöksklyftor 
1 msk olivolja 
1/2 tsk koriander 
1/2 tsk senapsfrön 
1/2 tsk chilipulver chipotle 
2 burkar hela plommontomater 
4 msk tomatpuré 
1 dl vatten 
2 msk Dansukker Mörkt Muscovadoråsocker 
2 msk Dansukker Muscovadosirap 
1 dl rödvinsvinäger 
Salt och peppar

 

Hetta upp oljan i en stor stekpanna på medelvärme. Lägg i vitlök och lök och låt mjukna i cirka 3 minuter. Tillsätt kryddor, rör om och låt småputtra på låg värme i cirka 10 minuter.

Tillsätt tomater, tomatpuré och vatten och låt koka upp. Koka ner på svag värme i cirka 15–20 minuter, tills ungefär häften av blandningen är kvar. Tillsätt socker, muscovadosirap och vinäger och låt sjuda ytterligare 10 minuter.

Låt blandningen svalna och kör därefter till slät konsistens i matberedare eller med en stavmixer. Häll tillbaka ketchupen i pannan och låt koka upp på svag värme. Smaka av med salt och peppar. Häll över på varma och väl rengjorda flaskor eller burkar. Förvarad i kylen håller ketchupen sig i cirka 2 veckor.

 

Receptet är framtaget av

Dansukker

SIDOR PÅ WWW.LUNCHTAJM.SE

ANNONSER